fırat kalkanı harekatı | muhalif sözlük
kayıt

fırat kalkanı harekatı

 1. 1
  türk silahlı kuvvetleri ile suriyeli muhalifler(özgür suriye ordusu) ortaklığıyla gerçekleşmiş ve işid'in(ırak şam islam devleti) elinde bulundurduğu cerablus adlı bölgeye yapılmış harekattır.

  bölgenin kontrolü kısa süre içinde tsk ve öso'nun kontrolüne girmiştir. işid'ciler bölgeden kaçmıştır.

  desteklediğim ve kazanılan zaferden dolayı mutluluk duyduğum bu harekatın devam etmesini arzulamaktayım.
  bundan sonrası ise pkk/pyd kontrolündeki bölgelere yapılmasını istemekteyim. zira pkk/pyd'nin işid'den daha büyük bir tehlike olduğunu düşünmekte ve bu tehlikenin bertaraf edilmesi için kobani, kamışlı, haseke gibi pyd kontrolündeki bölgelerin temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
  hazır suriye'ye girmişken ve rüzgarı arkamıza almışken ilerleyip pyd/pkk'yı komple bitirmeyi öneriyorum.

  şahsen işid'e karşı kişisel bir öfkem yoktu. ama pkk/pyd'ye karşı öfkem var. haliyle pkk/pyd'ye karşı yapılacak operasyonları daha bir çoskulu karşılayacak ve daha yürekten destekleyeceğim.
  #43514 muhalif milliyetci | 5 yıl önce
   
 2. 2
  türk silahlı kuvvetleri'nin sınır ötesi harekatı. allah askerimizin yardımcısı olsun. vurduğunu düşürsünler.

  ayrıca son paragraf hariç sözlük tarihinde sanırım ilk kez muhalif milliyetçi adlı yazarın yorumlarına katıldığım başlık olmuştur. galiba 15 temmuz 2016 darbe girişimi gerçekten birlik beraberliğimize yönelik olumlu bir hava estirmekte.
  #43515 galiyev | 5 yıl önce
   
 3. 3
  abd'nin sözle desteklediği, rusya, suriye rejimi ve iran'ın karşı çıktığı harekat. yine masada saplarlar bize de, hiç değilse skim kalktı.
   
 4. 4
  başlardaki şevk ve enerjimi kaybettirmiş harekattır.
  bugün itibariyle 31. gününe girmiştir ama büyük bir heyecan ve umutla beklediğim pkk/pyd'li teröristleri tarumar etme faliyeti halen başlamamıştır.
  31 gündür işid denilen fellah sürüsüyle uğraşıp duruyoruz. mevzu bahis deve sever bedevileri yenilgiye uğratmak bu kadar zor mu harbiden?

  eğer pkk/pyd yok edilmezse türkiye'nin beka sorunu hiç bitmez benim güzel politikacılarım, asker erkanım, milli savunma bakanım.
  ne düşünüyorsunuz bilmiyorum. amerika'dan mı korkuyorsunuz, yoksa elinizi bağlayan başka birşey mi var bilmem ama bu pkk/pyd'yi şu an yok etmezseniz ileride onlar tüm bölgeyi yok edeceğini gayet iyi biliyorum.

  işid'le zaten dünyanın yarısı uğraşıyor, siz şu pkk/pyd ile uğraşın azıcık.
  deve sevenler, eşek sevenlerden daha tehlikeli değil.
  #43570 muhalif milliyetci | 5 yıl önce
   
 5. 5
  (bkz: 82- çobanbey, 83- el bab, 84- menbiç, 85- rakka)
  (bkz: plaka milliyetçiliği)
  #43572 kursad | 5 yıl önce
   
 6. 6
  El-bab operasyonu sırasında askerlerimiz hava saldırısına maruz kalmış; 3 askerimiz şehit olmuş ve 10 askerimiz yaralanmıştır. TSK "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulundu. Hükümetin bu aşağılayıcı saldırıya nasıl bir tepki vereceği merak konusudur.
  #43637 kursad | 5 yıl önce
   
 7. 7
  suriyeliler parklarda sikişirken rusya'nın 3 askerimizi şehid ettiği harekat. ''siz yaptınız'' dahi diyemiyoruz tabii arkamızı yaslayacak bir batı da kalmayınca.
   
 8. 8
  harekatın 98. günü itibariyle iyice boka batmıştır ve bu harekatı en çok destekleyen ben bile artık yetkililere küfür eder olmuşumdur.

  98 gündür belirledikleri hedeflerin hiç birini yerine getiremeyen silahlı kuvvetlerimiz, bugün de iki astsubayını işid'e kaptırmıştır.
  www.milliyet.com.tr/...


  koskoca iki tane özel kuvvetler askerini nasıl işid'in kaçırdığı(esir aldığı) ile ilgili hiç bir bilgi ve izahat vermeyen yetkililer, adeta dut yemiş bülbüle dönmüşlerdir.
  #43658 muhalif milliyetci | 5 yıl önce
   
 9. 9
  (bkz: yanlış ata oynamak)
   
 10. 10
  Işid tarafından gerçekleştirilen üç ayrı bombalı saldırı ile 16 askerimiz şehit olmuş ve harekatın 121. gününe girerken şehit sayımız 37'ye ulaşmıştır.
  #43672 kursad | 5 yıl önce
   
 11. 11
  bu operasyonda türkiye öncelikle işid, ardından da ypg gruplarını hedeflemekte. dağılıma baktığımızda kağıt üstünde abd'nin "işid'e karşı" bize destek verdiği yazılırken biz aynı zamanda yine abd'nin destek verdiği ypg'ye karşı da savaşıyoruz. işid kadar kapsamlı çatışma belki henüz yaşanmış değil fakat, abd'nin yıllardır sürdürdüğü bu kürtperver politikası vesilesiyle geç ve güç de olsa komşularımızla doğru diyalog kanalına girmemiz nedeniyle operasyonun geleceği adına ümitvar olmak istiyorum. rusya ve suriye'nin de bölge bazlı kısmi desteği mevcut tabi fakat abd'nin durumuyla kıyaslanabilecek konumda değil.

  bir diğer mesele, özgür suriye ordusu. operasyondaki müttefiğimizi bu tek adla telaffuz etmek kolay olsa da aslında kendi içinde onlarca kola ayrılan bir yapıdan bahsediyoruz. türkmenlerin ağırlıkta olduğu bilumum osmanlı padişahı adındaki bölük, tümen, kolordu yanısıra araplardan müteşekkil selahattin cepheleri, semerkant tugayları, şam alayları, özgürlük orduları.. saymakla bitmeyecek kadar çoklar. bu çeşitlilik kompozit bir yapı sunuyor mu sahada, sunamıyor mu bilemiyorum fakat umarım emir komuta zinciri içinde hareket ediyorlardır.

  bugüne dek çok kayıp verdik maalesef, şehitlerimiz var. inşallah bundan sonra hiç kaybımız olmaz ve mehmetlerimiz sağ salim vatanlarına, yurtlarına dönerler. allah yardımcıları olsun.

  (bkz: operation euphrates shield)
  #43675 galiyev | 5 yıl önce
   
 12. 12
  harekatın 151. günü itibariyle el-bab'ın kuzey mahallesi suflaniyah'da işid'in bombalı araç saldırısıyla 5 askerimiz şehit olmuş, 9 askerimiz ağır yaralanmıştır.
  bu saldırı sonrasında kısa süreli suflaniyah mahallesini işid'e kaptırmışızdır. lakin saldırının şokunu atlattıktan sonra hızla geri dönmüş ve suflaniyah'ı tekrar ele geçirmişizdir.

  el-bab bizim için bir kabus bataklığına dönüşmeye başlamıştır. amerika'nın felluce'de yaşadıklarının bir benzerini biz el-bab'da yaşamaya başladık.
  işid, el-bab'ı bir namus meselesi haline getirdi. vermemek için çok sert direniyor. bombalı araçlarla intihar saldırıları gerçekleştiriyor.
  neredeyse 3 aydır el-bab'a girmeye çalışıyoruz ama devamlı işid'in bombalı saldırıları ile şehit verip duruyoruz.

  bu süre zarfında ise pkk/pyd aşırı güçlendi. biz fırat'ın batısında 151 gündür işid'le uğraşırken ve sürekli şehit verirken, onlar fırat'ın doğusunda cephe hattını güçlendirdiler ve amerika'dan aldığı silahlarla neredeyse bir düzenli ordu kurdular.
  #43688 muhalif milliyetci | 5 yıl önce