fırat kalkanı harekatı | muhalif sözlük
kayıt

fırat kalkanı harekatı

 1. 11
  bu operasyonda türkiye öncelikle işid, ardından da ypg gruplarını hedeflemekte. dağılıma baktığımızda kağıt üstünde abd'nin "işid'e karşı" bize destek verdiği yazılırken biz aynı zamanda yine abd'nin destek verdiği ypg'ye karşı da savaşıyoruz. işid kadar kapsamlı çatışma belki henüz yaşanmış değil fakat, abd'nin yıllardır sürdürdüğü bu kürtperver politikası vesilesiyle geç ve güç de olsa komşularımızla doğru diyalog kanalına girmemiz nedeniyle operasyonun geleceği adına ümitvar olmak istiyorum. rusya ve suriye'nin de bölge bazlı kısmi desteği mevcut tabi fakat abd'nin durumuyla kıyaslanabilecek konumda değil.

  bir diğer mesele, özgür suriye ordusu. operasyondaki müttefiğimizi bu tek adla telaffuz etmek kolay olsa da aslında kendi içinde onlarca kola ayrılan bir yapıdan bahsediyoruz. türkmenlerin ağırlıkta olduğu bilumum osmanlı padişahı adındaki bölük, tümen, kolordu yanısıra araplardan müteşekkil selahattin cepheleri, semerkant tugayları, şam alayları, özgürlük orduları.. saymakla bitmeyecek kadar çoklar. bu çeşitlilik kompozit bir yapı sunuyor mu sahada, sunamıyor mu bilemiyorum fakat umarım emir komuta zinciri içinde hareket ediyorlardır.

  bugüne dek çok kayıp verdik maalesef, şehitlerimiz var. inşallah bundan sonra hiç kaybımız olmaz ve mehmetlerimiz sağ salim vatanlarına, yurtlarına dönerler. allah yardımcıları olsun.

  (bkz: operation euphrates shield)
  #43675 galiyev | 2 yıl önce