necip fazıl kısakürek | muhalif sözlük
kayıt

necip fazıl kısakürek

 1. 16
  Daha okumayı yeni sökmüşken ölünün Odası adlı şiiri okuyunca korktuğum, o yaşlı haline sık sık baktığım, Ali top at dan sonra okuduğum ilk kişi.üstad'ım.
  #8522 vol1 | 8 yıl önce
   
 2. 17
  Ey gönül, gidenden ümidini kes!
  Kaçan bir hayâle benziyor herkes,
  Sanki kulağıma gâipten bir ses
  (b: Buluşmalar kaldı mahşere) diyor.

  (N.F.K.)
  #8558 envermanastir | 8 yıl önce
   
 3. 18
  Bir kaç nesle ruh üflemiş olan üstadım.Kitapları ders kitabı olarak okutulsa yeridir.özellikle sahte kahramanlar.Hasılı üstadım bu nesil sana minnettardır.Ruhun şad ola.Bir kez bile Eyüp'teki kabrini ziyaret edemedim en kısa sürede gideceğim inşallah.

  Başbakan RTE, Cumhurbaşkanı Abdullah gül ve bir çok akpli üstad'ın rahle-i tedrisatından geçmiştir.Not düşmeden geçemeyeceğim iskenderpaşa cemaati akpnin kadrolarının yetiştiği diğer bir yer de denilebilir.Nedense aklıma geldi.

  "1400'e bir yıl var, yaklaştı zamanımız Bu asırda gelir mi dersin kahramanımız." diyor rahmetli üstad.Gelecek üstadım bekleyelim.Allah var, keder yok !
  #12462 alperenenver | 8 yıl önce
   
 4. 19
  bağlı olduğu geleneksel anlayışın etkisiyle, son devrin aydın alimlerini (kendisi sanki din alimiymiş gibi) eleştiren bir üstad. mesela bir "muhammed hamidullah"ı dalaletle suçlaması kendisi için büyük bir hata.

  necip fazıl keşke sadece üstad olduğu alanlarda yani edebiyatta takılsaydı da uzmanlık alanı olmayan konulara ve bu konularda çalışan insanlara fazla çatmasaydı.
  #14861 marmarabolgesi | 8 yıl önce
   
 5. 20
  islâmi konularda keşke hiç yazmasaydı diye düşündüğüm büyük edip..
  #15709 kara kemal | 8 yıl önce
   
 6. 21
  herkes şairlere "keşke şair olarak kalsaydı" diyor bugünlerde. ama ismet özel gibi "keşke siz de ilkokulda kalsaydınız" dedirten üstadlardan necip fazıl da...
  #15712 osmancik | 8 yıl önce
   
 7. 22
  edebi metinlerin haricinde çokda ciddiye alınmaması gereken, kaleme aldığı -özellikle islami konu ve şahsiyetler- nesirlerinin büyük çoğunluğunda hiçbir ilmi mesnete dayanmadan kalem oynatan, bir devir gençlerinin zihni yapısını ifsad ederek sakat bir islami bakış açısı kazanmasına neden olan kişi..
  #15753 kara kemal | 8 yıl önce
   
 8. 23
  tarihi ve dini meselelerde görüşlerinin ciddiye alınmaması gereken, geçtiğimiz yüzyılın muaviyelerinden.
   
 9. 24
  bana şiiri,edebiyatı sevdiren,her şiir ve sözünün çok derin manalar barındırdığı,inanılmaz bi değişimle örnek olan inançlı bir şairimiz...
  #16625 rengarenk | 7 yıl önce
   
 10. 25
  Bir adam yaratmak adlı tiyatro eseri harikadır.
  #16634 cepni | 7 yıl önce
   
 11. 26
  DTCF'de üstad'ın kitaplarıyla dolaşanlar, hâlâ yobaz olarak yaftalanıyor. Merak ediyorum yaftacılardan kaçı okumuş bu adamı? Can Yücel'in dediği gibi "Solda Necip Fazıl'ı anlayacak adam yok, hepsi dangalak!"

  110 kitabını okumadan, siyasete atılmayı düşünen varsa, önce sakin olsun ve bir kitapevine uğrasın.
  Tabi, cebinizden 2 Bin TL'ye yakın bir para çıkacak bu külliyat için ama bunun için değer...
  #17287 zeeent | 7 yıl önce
   
 12. 27
  yaşasaydı kıbrıs'ta kumarhane işletiyor olurdu. üstadım.*
   
 13. 28
  yalçın küçük'ün selefi. sahte kahramanlara kendisini ekleyemeden gitti. şahsi din telakkileri kendisini bağlar, ancak, iftira atmakta, gerçeği saptırmakta, rivayettir deyip sallamakta, bel altı vurmakta kendi zamanında üzerine yoktur. bir taberi, bir ibnü'l-esir olmasa da, o rivayette gönüllerin sultanıdır.

  kof, samimiyetsiz, züccaciye dükkanı gibi bir üslubu vardır. bazen çok şey anlatılıyor sanılsa da, ortada laf güzellemesinden başka bir şey yoktur.

  necip fazıl için kıstas gazi paşa, türklük ve cumhuriyettir. nedendir bilinmez gazi paşa ve cumhuriyete düşmanlığı kendisini yalanlardan müteşekkil bir hayal dünyasına hapsetmiştir. zira şeyh said ve seyit rıza hakkında buyurdukları ortadadır. kendisinin hangi hakkanî ve vicdanî ve vatanî mülahazaya sahip olduğunun en büyük delili bu gerçek kahramanlar hakkında yazdıklarıdır. necip fazıl, amacı uğruna yazmayacağı şey olmayan iflah olmaz bir ruh hastasıdır.

  kendisinin geçmişinden çöplük olarak bahsederken başkasının yedi sülalesini bırakmayan necip fazıl, sadece hayali bir kadına malum olmuş ölüm anıyla muteber bir şahsiyeti allahsız yapabilecek hafiflikte ve tıynettedir. hatta işi o raddeye kadar götürmektedir ki, hiçbir düşmanlık beslemediği halde çarpıttığı zayıf mesnetlerle aynı şahsiyeti, yani ziya gökalp'ı din ve islam düşmanı olarak tanıtmakta ve vatan şairi namık kemal'e dil uzaktmakta hadd ve hakk gözetmemektedir. halbuki kendisinin herkesin bildiği kadın bacakları şiiri, gençliğindeki ayyaşlığı, ömrü boyu süren kumar merakı ve tabii siyasi tövbeleri de malumdur.

  modern türkiye'de siyasi düşünce'nin milliyetçilik cildinde adının hakaretamiz bir şekilde türkçülük kısmında zikredilmesi de takdire şayandır. ancak kendisi milliyetçi dahi olmayıp, katıksız bir islamcı olduğu açıktır. herhalde bu, müntazer türköne'nin bir işgüzarlığı olsa gerek.

  ve ibret-i alem için:

  “Pek Sayın Cemal Gürsel,

  şu anda Balmumcuda nezâret altında bulunuyorum. Hiçbir suçumun olmadığı kanaatindeyim. Ama beni suçlu görüyorsanız, ben sizden ve şanlı Türk Ordusu mensuplarından özür dilerim.

  Politikanın ne olduğunu artık anlamış bulunuyorum. Sizler en iyi müdâhaleyi yaparak güzel yurdumuzu kötü politikacılardan kurtardınız. Demokrat Parti kötü idâresiyle zaten bunu hak etmişti. Ben çok hastayım. Beni zindandan kurtarabilirsiniz. Esâsen nâmusum, şerefim üzerine yemin ederim ki, serbest kaldıktan sonra hayâtımın sonuna kadar politika ile ilgili hiçbir yazı yazmayacağım. Siz büyüklük gösterip de beni af edin, beni kurtarın, dâima sizlerin emrinde olacağım.”

  necip fazıl kısakürek

  15 Eylül 1968 tarihli EKSPRES gazetesi.
  #27371 deli derviş | 6 yıl önce
   
 14. 29
  mal mıknatısıdır. burada kesmiyoruz tabii. besmeleydi bu özelliği. artı goygoycunun kralı, lpg'nin mucidi. kumarı türkiye'ye getiren, kadın bacaklarının hakkını tam manasıyla veren ilk türk. yobazlığı sistemleştiren adam. iski'nin ''k''si, yalan makinesi, ağır ruh hastası, üstad, gönül insanı, büyük mütefekkir, yılmaz mücadele adamı, inanç abidesi, damarlı otuz santim.
   
 15. 30
  yukarıdaki mektubun yayınlandığı gazetede bu habere yakın bir tarihteki başlık daha da enteresan: “süper mürşit necip fazıl muhabbet tellalı zurnikle kumarhanede nasıl basıldı?”
  #30550 azadiya welat | 6 yıl önce