necip fazıl kısakürek | muhalif sözlük
kayıt

necip fazıl kısakürek

 1. 31
  şairdir.

  ne zaman ki bu mecrayı değişmiştir, istikbaar ve inkarın içine batmıştır.

  iki tane nfk var.
  biri şair, diğeri tarihçi/siyasetçi.

  şair olanına lafım yok. kelimeleri güzel kullanıyor. dile hakim. alkolik döneminde de, tövbekar döneminde de güzel yazıyordur. kadın bacağınada, inançlı ruhada yazdığı methiyeler kayda değer bir sanattır. şairliği doğuştan bir yetenek. yaşam tarzı ne olursa olsun, bu özelliği etkilenmiyordur.

  tarihçi ve siyasetçi dönemi ise çirkefe batmıştır.
  şairler biraz nevrotiktir. hayal dünyası geniştir. zaten bu özellik sayesinde şair olmuşlardır. Allah'ın bir armağanıdır. lakin ciddi işlerde bu armağan bir lanete dönüşebilir.
  tarihçiliği hiç bir altyapısı olmadan, belgesiz/kanıtsız iddialar üzerine kurulmuştur. belgesiz ve kanıtsız boşanma davası bile açılamazken, tarih yazmak nasıl bir eylemdir çözebilmiş değilim.

  kaldıki dersimli rıza ve Palulu said konusunda iyice çıkmaza girmiştir. tahminimce ismi geçen adamların resmini görmüştür ve saçı-sakalı dolayısıyla iyi bir insan sanmıştır.
  oysa ki dersimli Rıza'nın eşkıyalığı ve bölücülüğü belgeler ile kanıtlanmıştır. ingilizlerin imzalı mühürlü mektupları bütün kamuoyu ile paylaşılmıştır. adamın sahte seyitliğini ise bizzat Tuncelililer itiraf etmiştir.
  aynısı said konusunda da geçerlidir. adamın niyeti belgeler ile kanıtlanmıştır.

  belge ve kanıtlara, hayal gücü ile muhalefet etmek cühudluktan başka bir şey olamaz.

  siyasi hayatı ise liboşları bile kıskandıracak şekilde keskin taraf değişiklikleriyle geçmiştir. en son MHP'dedir. varın siz düşünün nevrozun boyutunu.
  #33817 muhalif milliyetci | 6 yıl önce
   
 2. 32
  alparsan türkeş' e sürekli darbe yaptırmak için konuşmaya çalışır. Başbuğ ise oy potansiyeli sebebiyle parti içinde olmasına izin verirken, görüşmeyi kabul etmez. Bir gün araya genel başkan yardımcılarından birini sokarak bir görüşme ayarlar necip fazıl. Başbuğ' a ''sizin orduda ve üniversitelerde taraftarlarınız var. benim ise büyük doğu derneği arkamda. darbe yapalım'' der. başbuğ bunu kabul etmez. ''ben o hatayı bir kere yaptım, demokraside böyle şeyler olmaz'' diyerek konuyu kapatır. Necip fazıl köpürür ve oradan ayrılır.

  erol kılınç, ihtilal ihtiras ve ideal 68 Kuşağı Hakkında
  ayrıca yeni bir gençliğe hitabe yazmaya kalkacak kadar densiz, iktidardan para dilenecek kadar yüzsüz, saçmalığın daniskası başyüce' lik düşüncesine sahip bir dönektir.
  #33848 kıpcakbey | 6 yıl önce
   
 3. 33
  fransa günlerinden hatıra grand orient terimini ideolocyasının serlevhası yapmış zât.
  #34747 deli derviş | 6 yıl önce
   
 4. 34
  mezarında dik otursun. hiç sevmem
  #36966 capraz | 6 yıl önce
   
 5. 35
  tekel'i yıllarca ayakta tutmuş insandır. özelleştirip gavura peşkeş çeken zihniyet, bir yaş üzüm alım merkezinde dahi ismini yaşatmamıştır. bu ülkede hiç bir iyilik cezasız kalmaz arkadaşlar.
   
 6. 36
  iki yıl sonra gelen editten rivayetle, bugün yaşasaydı mttb ile milli irade platformuna üye olurdu.* ciddi anlamda iyi bir şair ama dönemin abd'sinin anti-komünist propagandasının kullanışlı şairlerinden biri maalesef. fethullah gülen'in komünizmle mücadele derneği erzurum şubesini kuranlardan biri olmasından farksız olarak kendisi de mttb'nin manevi lokomotifi olmuştur. bu iki örgüt 6. filoyu protesto eden komünistlere "gereken dersi vermek için" toplanıp 1969 senesinde meşhur kanlı pazara imza attılar. böylece vatanseverliklerini tatbik etmiş oldular. vatansız komünistlere de gereken ders verildi. necip fazıl dönemin birgün adlı gazetesinde amerika'yı ve filoyu savunarak kanının son damlasına kadar yurdumuza sahip çıkmış oldu. manşet de şöyle: tinyurl.com/...

  eh, yüz yıllık zoka bu. tövbeler tövbesi, üstad falan değildir. amerikancının önde gideni.

  kendisini bu kıymetli eserle yâd ederek huzurdan geri geri yürüyerek ayrılıyorum: tinyurl.com/...

  (bkz: #35968/">#35968)
  #40280 galiyev | 4 yıl önce