türk islam ülküsü | muhalif sözlük
kayıt

türk islam ülküsü

 1. 1
  türk'ün islam ülküsüdür.

  tez ile antitez arasındaki sentez kavramını kabul etmeyen seyyid ahmed arvasi hocanın eseridir. necip fazıl ve arvasi bu ülkünün 2 burcudur.
  #715 muhafazakar pileyboy | 9 yıl önce
   
 2. 2
  türk islam sentezi seyyid ahmed arvasi tarafından reddedilmiş ve türk islam ülküsü adını almıştır. sentez varsa antitez doğar demiş ve bu davanın antitezi olmadığını söyleyip türk islam ülküsüdür demiştir.
  #2243 oguzhan | 9 yıl önce
   
 3. 3
  maalesef (b: rte rüzgarı)nda silinip gitmiş ve grupsal-kişisel pazarlıkların konusu olmuş ve ülkücülerin heba ettiği eskimiş ama günü kurtarmış fikir yapısıdır. artık ne bbp ne mhp bu ülküyü gütmüyor. sadece ocaklarda bir nebze yaşıyor.
  #3139 azadiya welat | 9 yıl önce
   
 4. 4
  En büyük hayalimdir.. Evet; hayalimdir.. * * * *
  #3148 aprilia | 9 yıl önce
   
 5. 5
  benim inanmadığım ülküdür kendileri.doğruluğu yanlışlığı kişinin bakışına göre değişir zira islama hizmet eden kişi yamyam olsa peşinden gidilir..**
  #5543 calicitaha | 8 yıl önce
   
 6. 6
  Tevekkül etmeyi gerektiren durum.
  Biz üstümüze düşeni yapalım da.. Allah kerim...
  #8711 ayazz | 8 yıl önce
   
 7. 7
  reel politik dünyada kendine yer bulamayacak olan ülküdür. ülküdür işte, hepimizin çocuk yanının en güzel masalıdır.
  #8716 galiyev | 8 yıl önce
   
 8. 8
  arvasi'nin uc ciltlik eserinin adidir. Teorik derinligi var gibi gorunse de, okunmasinin bence pratige bir katkisi yoktur. 9 isigin koyculuk maddesi gibi kaliyor cogu anlatilan gunumuzden bakinca. Bence genc alperenler bu 3 cilt eseri okumaya ayiracaklari vakti kisisel gelisim kitaplarina,folklor-ebru sanati-enstruman calma gibi sosyal faaliyetlere ve kurslara, yabanci dil ogrenmeye falan ayirsa kendileri adina daha faydali isler yapmis olurlar.
  #19197 seyhi ucuran murit | 7 yıl önce
   
 9. 9
  Elma-Armut ülküsünden farkı yoktur.Farklı şeylerden ülkü değil sentez geliştirir.O da sadece bir dönemi kurtarır.Sonsuza kadar kurtuluş için saf ve sentezsiz ideoloji lazımdır.(bkz: türkçülük)
  #21721 turkistanli | 7 yıl önce
   
 10. 10
  ameleliğini türk'ün çektiği arap-kürt işi bir davadır. besmeleyle karışık ''şeyim hıyar'' diyenin peşinden koşan bir kitlesi vardır. devri geçeli 30 seneden fazla oldu ama, hala dileniyor bizim saf oğuzlar.
   
 11. 11
  türk milliyetçiliği'nin siyasi bir aksiyona dönüştükten sonra gösterdiği zorunlu,itiraf etmek gerekirse birazda opürtünist reflekstir.
  geniş toplum kesimlerini komünizm ile mücadeleye sevketmek hareketin bu ucubeliğe yönelmesinin zorunlu refleksi,oy konusunda "islam"ın her zaman geçer akçe oluşuda opürtünistliğidir.
  velhasıl fazla kızılmaması fakat bugün için geçerliliğinin kalmadığının kabullenilmesi gereken ülkü.

  son olarak ilerleyen yıllarda görüldü ki bu ülkü,kavram kargaşasından başka bir şey üretemedi. halbuki fikrin adı belliydi; türk milliyetçiliği.
  #27778 karabudunlu | 6 yıl önce
   
 12. 12
  Tez antitez ve sentez üçlemesinin ılımlaştırılıp kabül görmesini sağlayan absürt olgu. Asli tezin (Türkçülük) önünü kesmek için oluşturulmuş antitezin (islamcılık) birleştirilip piyasa sürülmesi
  #27782 karahan | 6 yıl önce
   
 13. 13
  1990'da miâdını doldurmuş olan ülkü, adı ülkü. sovyetler yıkılınca altında sadece sosyalistler ve komünistler kalmadı malum.
  #38057 deli derviş | 5 yıl önce