nato | muhalif sözlük
kayıt


nato

 1. 2
  soğuk savaşın bitip varşova paktının dağılmasından sonra tam anlamıyla abd'nin küresel kolluk kuvveti hüviyetini yüklenen ortak savunma birliği. kuzey atlantik paktı.
  rus,balkan,1.dünya ve istiklal savaşlarından çıkmış bir devletin 2. dünya savaşının iki galip ve azametli devleti olan abd ve sscb taraflarından birini seçmesi zorunluluğunun karşılığı olan pakt. bu gerçeklikten hareketle türk devleti yayılmacı stalin'in gazabından kendini koruyabilmek adına nato'ya yani kapitalist dünyaya sığındı. düz mantıkla değerlendirirsek nato'ya üye devletlere yapılacak olan herhangi bir askeri saldırı nato'yu oluşturan üye ülkelere yapılmış sayılır dolayısıyla nato'ya üye olan ülkelerin toprakları nato toprağıdır. bu durumun brejnev doktrininden pek bir farkı yoktur,zira sovyet tanklarının günümüzde abd uçaklarından pek bir farkı yoktur. türkiye'de 1.,2. ve 3. ordular natoya bağlıdır dolayısıyla bunlarda türk ordusu değil nato ordusudur*. türkiye'de natoya bağlı olmayan sadece ege ordu komutanlığı vardır.
  natoya bağlılık bugün itibariyle abd'ye yani kapitalizme köleliktir fakat dün durum biraz daha farklıydı,biz farkı kendi açımızdan farklılaştıramamışız vesselam.
  #29997 karabudunlu | 6 yıl önce
   
 2. tümünü gör