mısır | muhalif sözlük
kayıt


mısır

 1. 7
  gece itibariyle resmen darbe yapılmış ülkedir. mevcut cumhurbaşkanı'nın iki günde hemen anayasayı kafasına göre değiştirmeye kalkıp halkın yarısını ideolojik anlamda hayal ettiği politikalarda kapsamaması neticesinde halkın yeniden ayaklanıp sebebiyet verdiği neticedir. burada enteresan durumlar var.

  öncelikle, ihvan'ın siyasi açıdan ne kadar beceriksiz olduğu ortaya çıktı. yani açıkçası bir refah partisi bile olamadı koskoca seksen yıllık hareket. doğru, akılcı hareket etmedi, bu sonucun zımnen sebeplerinden biri kendisi oldu.

  sonra ilginç olan ilk nokta, bir sene önce mübarek'e de darbeye de karşı olan tahrir meydanı, bugün darbeyi havai fişek ve alkışlarla kutladı, garip bir zihin devrimi bu. bir diğer nokta bu darbeyi, mursi'nin yönetim kadrosunu kendi atadığı ordunun yapmış olması. bir diğer ilginç olan durum, darbeyi suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri gibi körfez yavşakları desteklerken, ihvan'ın direnişine (b: selefi) grupların destek veriyor oluşu.

  şimdi tabloya bakarsak, durumdan akpliler çok endişeli. nitekim bu tablo arap baharı saçmalığının esasında (i: üç beş çapulcu, dış mihraklı, marjinal örgütlerin işi) olduğunu tekrar kanıtlıyor. davutoğlu'nun stratejik derinliğinin hakikaten çok derin olduğunu tekrar bizlere göstermiş oluyor. ve ne yazık ki bu tavırla birlikte bölgede iyice yalnızlaşan bir türkiye kalıyor geriye. iran'ı düşman saydın, suriye'yi keza öyle, lübnan yüzüne bakmaz, mısır'ı da kaybet tamamdır.

  bir de çok enteresan başka nokta şu olsa gerek. bu bağlantıyı yapmazsam olmaz. esad'ı devirmek için her türlü güce çağrı yapmak demokratlık, mursi'nin devrilmesi darbe olarak adlandırılmamalı. sandıksa sandık arkadaş. madem sandıkla gelen sandıkla gider, o zaman suriyelilerin bizim politikamıza get the fuck outta here deme hakkı vardır.

  el ezher bu darbe konuşmasında yer alarak yine konumunu şekillendirip, dini bir kurum değil devletin bir kurumu olduğunu ispat etti. darbeye hayır ama diktatörlüğe de hayır. amerika'ya da hayır. arap baharı saçmalığına da hayır nitekim bir sene önce darbe karşıtı gösteri yapanlar bugün darbeyi alkışlıyorsa ve onlar da en az ihvan taraftarları kadar halk ise, bu bir saçmalıktır.

  sonuç olarak, bu darbe anladığım kadarıyla bir abd darbesi değil ve fakat suudi arabistan ve bae yavşak ittifakının bir ürünü. yani aynı neyin laciverti oluyordu? yeyin birbirinizi.
  #35378 galiyev | 6 yıl önce
   
 2. tümünü gör