maide suresi 101. ayet | muhalif sözlük
kayıt


maide suresi 101. ayet

 1. 1
  kuran'ın tek kaynak olduğunu anlatan çok fazla ayet var. hatta allah'ın insana verdiği akıl ortada bunu düşünmek için, binlerce yıllık insanlığın diyalektik birikimi falan da hazır ama yine de çoğu zaman karşımıza "iyi de kuran'da her şey yok" diyen arkadaşlar çıktığında allah'ın onlara verdiği cevabı hatırlatan pek sevgili ayettir maide 101.

  şöyle ki,

  yaşar nuri öztürk meali: "Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur, Halîm'dir."

  edip yüksel meali: "İnananlar, açıklandığı vakit hoşunuza gitmeyecek şeyler hakkında sorular sormayın. Kuran'ın ışığında sorarsanız size açık olurlar. ALLAH özellikle onlardan söz etmedi. ALLAH Bağışlayandır, Yumuşaktır."

  muhammed esed meali: "Siz ey imana ermiş olanlar! (Kesin hukuki kurallar şeklinde) açıklandığı taktirde sizi sıkıntıya sokabilecek olan konular hakkında soru sormayın; zira, Kuran vahyedilirken onlar hakkında soru sorsaydınız, size (hukuki kurallar şeklinde) açıklanabilirlerdi. Allah, bu konuda (sizi her türlü yükümlülükten) azat etmiştir: Zira Allah, çok bağışlayıcıdır, halimdir."

  suat yıldırım meali: "Ey iman edenler! Açıklandığı takdirde hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Eğer Kur’ân’ın indirilmesi esnasında onları sorarsanız, size açıklanır. Halbuki Allah onları bağışlamış, sizi onlardan muaf tutmuştur.Çünkü Allah gafurdur, halimdir (affı ve müsamahası geniştir)."

  e evet işte her şey yok. otuz sekiz karının olmaması, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmemen, millet açlıktan kırılırken şatafat içinde yaşayıp millete sarığından çıkan iplerle nur dağıtmaman, hırsızlık yapmaman, yolsuzluğa bulaşmaman, zulmetmemen, kibrinin tavan yapmaması kuran'da gayet mevcut. ama sarığın, asan, yüzüğün, tüyün, bilmem kaçıncı kuşaktan hangi akrabanla evleneceğin, saç ektirmen, yılbaşında çam süslemen, renkli şal takıp takamayacağın, camiye seke seke gidersen 40 sevap, koşarak gidersen 60 sevap alıp alamayacağın, aşıkken ölürsen şehit olup olmayacağın, pek mübarek sakalın hangi kıvama geldiğinde kırıklarını aldıracağın kuran'da spesifik olarak kendine yer bulmadıysa, demek ki allah senden daha ciddi, daha temel bazı şeyler istiyor olabilir.

  adamlar öyle bir din istiyor ki, akıldan geçen sonsuz kombinasyonların tamamına dair bir iki kelam edilmiş olsun. e kuran'ı değiştirmek zor, ama asırlardır süregelen hadis deryasına elini daldıran öyle ya da böyle bir ravinin bilmem kimden naklettiğini iddia ettiği bir takım cümlelere erişebiliyor ilgilendiği konuyla alakalı. hop, o da din oluveriyor. öyle olmadığını, bu arayışın saçma sapan bir şey olduğunu en net ifadelerle anlatan ayetlerden biri maide 101.

  bu ayet, o işte "ama her şey kuran'da yok" diyenlerin o kuran'da bulmadıkları şeyleri sanki allah demiş gibi uyduruk hadislerle ve din tüccarı sözde alimlerin cümleleriyle "haram" kılmalarını boşa çıkartıyor. hoş, zaten allah'ın dışında bir şeyi helal ya da haram kılmak da sağlam cüret istiyor. yine bu ayet, mezheplerin görüşlerinin din gibi kabul edilişini, kuran dışında yüzlerce yıllık ne varsa ot çöp demeden beslenmiş olan fıkıh yorumlarını geçersiz kılıyor. yine bu ayet, kuran'da yer almayan ama şeyhlerin, gavsların, kutupların, bediüzzamanların, dervişlerin, hacıların, hocaların, seyyidlerin, şeriflerin mesela "satranç oynamak haramdır" gibi zaman zaman gerçekleştirebildikleri gudik yorumları hükümsüz bırakıyor.

  allah'ın kuran'da bahsetmediği bir şey, allah nazarında hükümlü olmadığımız bir şeydir. bunu allah söylüyor bu ayette. allah'a iman edenler için bu apaçık böyledir. çünkü imanın yöneldiği nokta allah'tır. kuşaktan kuşağa değişe dönüşe aktarılan sözler, rüyada görülen haller falan değildir. kurandakidin.com sitesinde de konuyla ilgili bir paylaşım yapılmış, onu da paylaşalım: tinyurl.com/...

  kapanışı bir başka muhteşem ayet olan en'am 38 ile yapıyoruz: "..biz bu Kitap'ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık."

  şimdi dağılabiliriz, artık herkes evine dönmeli.
  #40279 galiyev | 4 yıl önce
   
 2. tümünü gör