kum | muhalif sözlük
kayıt


kum

 1. 1
  iran * islam devriminin ruhani başkenti, şii şeriatı ve din adamları ayetullahların merkezi.

  "qom" diye telafuz edilir,farslar tarafından. sırtımdaki bağlamayı, arkadaştaki türk bayrağı motifli t-shirte rağmen "haci haci ehli kocayid?" * * * * * (nerelisin hacı) diye karşılarlar sizi. çünkü islam dünyasının %16'sını oluşturan şii hacıların durak yeridir.

  caferiye,isna i işariye mezhebi merkezli olmasına rağmen birçok şii mezhebinde de inanılan odur ki 12.imam muhammed mehdi hz. leri bu şehrin sınırları içerisinde bulunan camkeran camiine inecek ve burda ilk olarak karşılanacak. ayrıca 8.imam rıza nın bacısı hz.masume de burada yatar. altın kubbeli,8 minareli, ışıklandırması ve cam işlemeli duvarlarıyla ayrı bir hayranlık uyandıran bu cami-türbe ehl i beyt ve onların soyundan gelen kişilere saygının iran kültüründe ve şii inancındaki ulviliğini ve değerini anlatıyor.

  ayrıca ayetullahlar kum'daki medreselerde yetişir.ve burada herkes yardım için yarışır benim gibi sunni ve de türk olduğunuz halde bile. onlar camilerinde alnını mühre secde eder ve de ellerini bağlamazlar namazda.ama gene de sizin farklı kılışınız onlar da merak ve ilgi uyandırır. sizi sever sayarlar.kum sakinleri bu kadar misafirperver ve nazik olsalar da esnaflarından bir bok olmaz. klasik yobaz -sömürücü- dini kullanan tayfadandır. haci der sizi kazıklama planları kurarlar. çok yazık...

  bir de arka sokaklarında-içerlerde gezince kendinizi tvden izlediğiniz duvarlarında arap alfabesinde sloganlar ve kerpiç-küçük evler olan filistin'de zannedersiniz.

  isfehan ve tehran yolu arasındaki geçiş şehridir. insan isfehan'dan dönerken uğramalı yoksa tehran'dan geçerken uğrayınca ,geriye dönüşte tekrar görülesi gelir.

  (bkz: hasretinden prangalar eskittim)


  not: yukardaki dini terimler, kişiler ve olaylar tamamen şii akaidi üzeredir. sunni itikadında mehdi, hacı,12 imam,ehl-i beyt ve din adamları inanışları-öğretileri farklıdır.
  #460 muhafazakar pileyboy | 8 yıl önce
   
 2. tümünü gör