necip fazıl kısakürek | muhalif sözlük
kayıt


necip fazıl kısakürek

 1. 1
  ne kadar büyük bir mütefekkir olduğunu onun çok küçük yaşlardan başlayan ilim hayatının fransa'ya -dünyanın en iyi kabul edilen bölümlerinden saurbourgne üniversitesi felsefe kürsüsüne- uzanan ve buradaki ünlü entiüsyonist (*) ve spiritüalist (*) bergson'un kendi tabiriyle veliahtı olabilecek kadar zeki ve öğrenimli olmasına rağmen eğitimini yarıda bırakıp istanbul'a dönen ve sonrasında en şaşalı günlerindeki batılı hayat çizgisini terk edip kendisini iman davasında bulan üstâd, fikir ve ülkü hayatı sürmüştü

  bu uğurda ömrünü mahkeme koridorlarında ve zindanlarda tüketen necip fazıl; mahpusluğa, işkenceye ve çileye rağmen hayatında sadece ve sadece efendilerin efendisinin sünnet çizgisinin ve türklüğün son islâm karakolu olması bilincini büyük doğu fikrinde yaşamış ve yaşatmış olduğunu bir kez daha vurgulamıştı.

  onu takip ediyoruz diyenlerin ve onu örnek gösterenlerin onun tezat bildiği şeyler yapması enteresan. o hak için zindanları mesken tuttu, bırak eşkiya bellesinler tarifi ona çok yakışıyor. ama halbuki tatlısu mücahidleri dillerinden düşürmez onu.
  #668 azadiya welat | 9 yıl önce
   
 2. tümünü gör